Gailiušių dvaras

Grumlinai: aplankiau šį dvarą 2019-04-13. Iš dvaro telikęs tik buvęs kumetynas.


IMGP1379
Gailiušių dvaro kumetynas iš ŠR pusės

Daugiau nuotraukų yra Flickr galerijoje
Teišlikęs tik vieno iš toje vietoje buvusių dviejų dvarų kumetynas, dabar apleistas. Informacijos apie juos labai mažai, radau tik vieną šaltinį.


M. ir A. Rupeikos:
Gailiušiai – kaimas, nutolęs nuo Babtų 3 km į pietryčius. Kaime buvo du dvarai: vienas priklausė Vandai Gylienei; 1940 m. turėjo 139,97 ha žemės. Taip pat minima, kad Gailiušių dvaras tėvų palikimu 1892 08 11 atiteko Marijai Magdalenai Miliušienei; po žemės reformos palikta 156 ha nenusavinamos žemės. Neaišku, apie kurį (pirmąjį ar antrąjį) dvarą rašoma.
Pirmajame dvare 1987 m. buvo kumetynas (gyvenamasis namas) – medinis, stačiakampio plano, dengtas dvišlaičiu šiferio stogu, tvartas – stačiakampio plano,mūrinis, apgriuvusiu stogu, ir daržinė – medinė, su mūro stulpais, stačiakampio plano, dengta šiferio stogu.
Antrojo dvaro savininkai buvo Jadvyga ir Kostas Petrikai; 1940 m. turėjo 135,10 ha žemės. 1983 m. Petrikų dvare surašyti mediniai trobesiai: „U“ raidės plano tvartas (karvidė), dengtas dvišlaičiu skardos stogu, du tvartai (veršidės), dengti dvišlaičiais skardos stogais, sandėlis – stačiakampio plano, dengtas dvišlaičiu skardos stogu, sandėlis – su mūro stulpais, dengtas dvišlaičiu šiferio stogu. 1987 m. buvo užfiksuota Gailiušių dvaro pastatų būklė. Surašyti tie patys kaip 1983 m. penki trobesiai: trys tvartai ir du sandėliai. Pirmasis tvartas „U“ raidės plano, kitų dviejų tvartų planai stačiakampiai. Visi tvartai akmens mūro pamatais, rąstų sienomis, dengti dvišlaičiais skardos stogais. Vienas sandėlis mišrių konstrukcijų: su mūro stulpais tarp medinių sienų; dvišlaitis stogas dengtas šiferiu. Antrasis sandėlis medinis, dengtas dvišlaičiu skardos stogu. Visų trobesių būklė patenkinama. 1992 m. patvirtinta dvaro sodybos – architektūros paminklo teritorija – 0,3 ha.
Dvaro sodyboje stovi apgriuvęs buvęs kumetynas. Jis monumentalaus tūrio, dengtas aukštu pusvalminiu stogu. Sienos suręstos iš sienojų, apkaltos horizontaliai lentomis, o galinių fasadų trapecijos formos skydai apkalti vertikaliai.
Aprašymai:
M. ir A. Rupeikos


Google žemėlapis
Dvaro apylinkės 2015m.
Gailiusiai
Dvarinėtojams verta užvažiuoti tik “dėl aplankytų dvarų skaičiaus“.

Įrašas paskelbtas temoje Kauno aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: Pamažu tvarkome dvarus « Grumlino palėpė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s