Labūnavos dvaro II bokštas

Grumlinai: pirmą kartą aplankiau šį bokštą 2019-04-13 vienas, o 2019-10-12 su draugais. Bokštas tarsi įslaptintas, reikia labai gerai žinoti, kur jis yra, nes jo visiškai nesimato nuo aplinkinių kelių (važiuojama nuo pagrindinio kelio į daugiabučio sodybą, ten iš karto sukame dešinėn į keliuką ir juo važiuojame iki šlagbaumo). Bokštas yra privačioje teritorijoje, tačiau priėjimas nelabai apribotas. Pirmąkart aplankius, bokštas buvo dar apstatytas pastoliais, nors akivaizdūs renovacijos darbai nevyko. Antro apsilankymo metu bokštas buvo jau be pastolių, tačiau apeiti jo negalėjau, kadangi spaudė laikas.


20191012_093504
Labūnavos dvaro II bokštas iš ŠV pusės

Daugiau nuotraukų yra Flickr galerijoje
Išlikęs neorenesansinio stiliaus bokštas, gana gražiai renovuotas.


KVR:
XVI a. pab. Labūnavos dvarvietė, buvusi dab. gyvenvietės vietoje, atiteko grafams Zabieloms. XVIII a. dvarui priklausė 7 palivarkai ir 1200 valakų žemės. XIX a. vid. sodyboje stovėjo senas medinis rūmų pastatas, parkas su vandens telkiniais buvo apleistas. XIX a. pab. grafai Karolis Zabiela (1868-1931 m.) ir jo tėvas Henrikas Zabiela ėmėsi Labūnavos dvaro sodybos atnaujinimo. Dvaro pastatus suprojektuoti patikėta architektui Karoliui Kozlovskiui. 1880 m. architektas parengė dvaro rūmų projektą. Neorenesanso stiliaus rūmai pastatyti 1890 m. Tais pat metais ir, tikėtina, pagal to paties architekto projektą dvaro sodyboje pastatyti trys istoristiniai bokštai (neogotikinis, vad. anglų gotikos ir neorenesansinis), sujungti mūrine tvora. Tvora juosė dvaro sodybą su parku ir sodu, į kuriuos vedė neogotikinio stiliaus vartai. I-ojo ir II-ojo pasaulinių karų metais rūmai, tvora su vartais ir vad. anglų gotikos stiliaus bokštas sunaikinti. Neogotikinis bokštas išlikęs, stovi į PV nuo aptariamojo -neorenesansinio – bokšto.
Aprašymai:
KVR
Wikipedija
usadby i doma predkov


Google žemėlapis
Dvaro apylinkės 2015m.
Labunava_II
Užvažiuoti apžiūrėjimui tikrai verta.

Įrašas paskelbtas temoje Kauno aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

9 komentarai

 1. Stepas sakė:

  Na kol kas nepavyko aptikti nei vieno šaltinio kad ten stovėjo tie Kozlovskio rūmai.

  • grumlinas sakė:

   Žiūrint į tarpukario lietuvišką žemėlapį su apytiksliai uždėtais dabartniais keliais ir pastatais, galima spėti, kur stovėjo rūmai.
   Labunava

 2. Stepas sakė:

  Na taip, tos kartografijos yra, dar senesnės. Dvarvietė yra, kaip ir pusovalinė esplanada matosi, jei pasitelksim fantaziją. Bet net žemėlapyje didingų rūmų kontūro nematau, tik kažkokie keisti lopinėliai. Tvartai [ar svirnai] pažymėti kaip tvartai, rimti, kaip priklauso grafams, bet va rūmai kažkokie negrafiški, skant grafomaniški.
  Ir ne tik dėl šito pažymėjimo klaustukas dėl jų buvimo, kad jau prieškariu jų nebuvo man 92 m. vietinis patvirtino.

  • grumlinas sakė:

   Perverčiau R.Aftanazį. Jis rado info, kad 1914 tikrai buvo puikūs mūrimiai rūmai su parku prie Nevėžio. Jo nuomone, rūmai sunaikinti 1PK metais, tai vietinis teisingai jų neprisimena. Šiaip savininkas labiau mėgo gyventi Apytalaukyje.

   • Stepas sakė:

    Roubos viena eilutė apie piekny palac murowany. Mažoka liudijimui apie beveik naujus prašmatnius rūmus, kurie po kelių metų dingo kaip kamparas. Neliko nei plytos, nei nuotraukėlės, nei prisiminimo. Nors ten nebuvo nei karo nei kokių neramumų.

    • grumlinas sakė:

     Na taip. Bet kitų variantų mes neturime. Cariniai XIX a. pabaigos žemėlapiai irgi rodo visą dvarą sukoncentruotą būtent tame plote, kaip ir lietuviški, ir tik alėja eina link upės. Mistika?
     Šiaip tie rūmai, sprendžiant iš brėžinių, nebuvo labai dideli.

 3. Stepas sakė:

  Dvaras buvo ne tik XIX, jis minimas 400 m. atgal. Gal net toj pačioj vietoj, nes radiniai tame rajone liudija gyvenus rimtus vyrus. Ir ant tų žemėlapių neparašyta, kad ten stovi būtent mūro palocius. Jokios mistikos, tiesiog koks nors nerezidencinio lygio grafienių pavasarojimui skirtas dvaro centriukas ir tiek.

  • grumlinas sakė:

   Tai kad dvaras senas žinau, kalba eina apie XIX-XXa. periodą. R.Aftanazis mini, kad savininkai labiau gyveno Apytalaukyje, tad senasis medinis Labūnavos dvaras XIXa. viduryje sunyko, todėl ir buvo nutarta statyti naują. Aišku, galimas variantas, kad buvo realizuotas ne prabangusis projektas, o tiesiog kažkas paprastesnio, sunykusio 1PK metais, bet tai jau mūsų spėliojimai. Tarp kitko, jei tai buvo vilos tipo centriukas, tai žemėlapiuose jis gali būti, tiesiog jo neina identifikuoti.

 4. Stepas sakė:

  Na va priėjom vieną iš “kodėl“, pats Aftanazis mini, kad ten Zabielai beveik negyveno, gal todėl ir negyveno, kad ten tebuvo ūkinis centras. Nes kodėl beveik vienu metu jiems reikėjo įgyvendint 2 prabangius rezidencinių rūmų projektus. Kaimynų Kognovickių variantas? Didesnės spėlionės, kam Zabielam šito reikėjo, o ne kad tai buvo įgyvendinta, nes mūro fakto kol kas netvirtina daugiau nei 1 abejotinas šaltinis.
  Šiaip į nerezidencinius dvarus niekas neskubėjo kišti pinigų, net jei jų turėjo kaip šieno. Pavyzdys yra kitas didžiausias Zabielų kaimyninas – Kėdainiai. Po Tvano senų [nebaigtų] rūmų Radvilai visai neremontavo, o milžiniško dvaro centru tapo tiesiog palivarkinė sodyba užmiesty.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s