Laukžemės dvaras

Grumlinai: aplankėme su giminėmis 2012-07-29, kultūrindamiesi per tradicinį giminės susivažiavimą Žemaitijoje.


IMGP4834
Laukžemės dvaro rūmai iš R pusės

Daugiau nuotraukų yra Flickr galerijoje


Iš dvaro išlikę rūmai, svirnas, tvartas, rūsys (kurio sugebėjau nerasti).


Wikipedijos:
Laukžemės dvaras – dvaras Vakarų Lietuvoje netoli Kulšės upelio. Mūriniai dvaro rūmai pastatyti 1903 m. ant spėjamai XVII a. rūsio.
Yra išlikę dvaro rūmai, rūsys, svirnas su fachverku šiaurės rytų frontone (abu XIX a. pab. – XX a. pr.), parkas su želdiniais ir vandens telkiniais. Toliau nuo dvaro stovi buvęs grūdų sandėlis – magazinas.
Laukžemės dvaras istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVI a. Tuomet jis buvo Palangos (Darbėnų) dvaro ūkiniu padaliniu, o XVII a. tapo savarankišku ūkiniu-administraciniu vienetu ir priklausė didikams Sapiegoms. XVIII a. dvaras perėjo Palangos seniūnijos valdytojams. XIX a. pr. jį valdė vokiečių didikai: baronai Mirbachai, Medemai, vėliau Georgijus von Štempelis. 1913 m. Laukžemės dvarą nusipirko prelatas Konstantinas Olšauskas kartu su daktaru Jonu Ipolitu Stonkumi.
Po II pasaulinio karo dvaras nacionalizuotas. Laukžemės kolūkis statinius naudojo ūkio gamybinei veiklai: grūdų sandėlis-magazinas ir dvaro rūmai buvo paversti sandėliais. 1958 m. buvo atliktas dvaro rūmų kapitalinis remontas ir jie perduoti mokyklai. 1982 m. mokyklai išsikėlus, pastatas liko be priežiūros.
Avarinės būklės Laukžemės dvarą (išlikusius dvaro rūmus, svirną ir magaziną) 2007 m. aukcione įsigijo Regina Šiaulytienė. Dvaro rūmuose pradėti valymo darbai, užkalti langai, magazine išvalytos patalpos, sutvirtintos sienos ir pamatai, pakeista stogo danga. 2015 m. rūmų būklė buvo bloga, jie vėl parduodami.


Aprašymas:
Kultūros vertybių registre
Wikipedijoje
Kretingos krašto enciklopedijoje
miestai.net


Dvaro apylinkės maps.lt 2012m.
Laukzeme


Įvertinimas: skausmas ir liūdesys, bežvelgiant į buvusį grožį.

Advertisement
Įrašas paskelbtas temoje Klaipėdos aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

3 komentarai

 1. Aurimas sakė:

  Įdomus dvaras. Kaip tik žadėjom ateinančią vasarą aplankyti. Na, bus proga patikrinti kaip išsilaikęs dvaras po 4 metų. Tikiuosi dar labiau neapgriuvęs. O ten aplink pastatai žiūriu rennovuojami, tai gal ir patys rūmai sulauks savo eilės.
  P.S. Teisingas užrašas ant užkalto lango 🙂

  • grumlinas sakė:

   Užrašas jooo, privertė nusišypsoti. Šiaip tai vieta tokia faina, tikrai verta apsilankyti. Jei pavuktų – pabandykit vidum įsigauti, gal bus kokios durys neužrakintos 😉

 2. Atgalinis pranešimas: Laukžemės dvaras « Grumlino palėpė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s