Dotnuvos dvaras

Aplankė Aurimas ir Simona 2015 05

Dotnuvos dvaro rūmai

Neapsigaukite, ši nuotrauka padaryta ne Venecijoje. Turbūt teisingiausia šį vandens apsuptą kampelį pavadinti lietuviškąja Venecija arba tiesiog Dotnuvos dvaru. Nedidelėje saloje stovintys dvaro rūmai – tikra Akademijos miestelio puošmena. Tai eklektinės architektūros pavyzdys.

Dotnuvos dvaro pagrindinis fasadas

Senieji dvaro rūmai

Dvaras rašytiniuose šaltiniuose minimas nuo XVI a. Tuo metu dvaro valdytojai buvo Izakauskiai. XVII a. dvaras priklausė Mlečkams ir Bžostovskiams. XVIII a. Dotnuvos dvaro valdymą iš Ščitauskų perėmus Chrapovickiams, pastarasis gerokai pasikeitė: pastatyti visiškai nauji prabangūs rūmai bei ūkiniai pastatai. Remiantis KVR duomenimis, Dotnuvos dvaras galimai statytas XIX a. pr., todėl tikėtina, jog tai yra tie patys rūmai, kurių statybą inicijavo minėtieji dvarininkai. Kalbama, jog naujai pastatytame dvare viešėjo pats caras Aleksandras I su žmona.  XIX a. I p. dvaras ypač suklestėjo: užveistas geometrinio tipo parkas (grafo Gendriko Kreico iniciatyva), atidarytas baldų fabrikas, kuriame dirbo kviestiniai amatininkai. Prasidėjus 1863 m. sukilimui caro valdžia dvarą konfiskavo, todėl pastarojo šeimininkai dažnai keitėsi. Tarpukario metais šie rūmai priklausė įvairioms mokslo įstaigoms. Studentai ir mokytojai mėgdavo plaukioti valtimis po ežerą, supančio rūmus. Žiemą užšalus vandeniui čia būdavo įrengiama čiuožykla. Tvenkinio malūno pastate veikė dvaro degtinės varykla, sovietmečiu ir pirmaisiais Nepriklausomybės metais veikė viešoji pirtis. Šiandien senajame dvare įkurti gyvenamieji butai. Įdomu tai, jog prieš keletą metų visi norintys pasijausti dvarininkais galėjo šiame istoriniame objekte įsigyti butą už patrauklią kainą.

Dotnuvos dvaras tarpukariu. Nuotraukos autorius nežinomas

Žemės ūkio akademijos rūmai

Didžiausi parko rūmai (dabar Žemdirbystės Institutas) statyti XX a. pr. Šie rūmai ypač nukentėjo per II Pasaulinį karą: besitraukdama vokiečių armija susprogdino rūmus, bendrabutį, sunaikino biblioteką, archyvą, mokymo priemones. Dėl šių priežasčių Žemės ūkio akademija buvo iškelta į Kauną.

Žemės ūkio akademijos rūmai tarpukariu. Nuotraukos autorius nežinomas.

Karo metu sugriauti pagrindiniai akademijos rūmai buvo atstatyti jau sovietmečiu ( ~ 1961 m). Šiek tiek vėliau patvenkus Dotnuvėlės upę, buvo įrengtas tvenkinys, pastatyta nauja mokykla.

Žemės ūkio akademijos rūmai dabar

Dvaro komplekso teritorijoje išlikę nemažai pastatų, kurie formuoja visą ansamblį. Tokio pobūdžio dvarvietė yra gana neįprastas ir keistas reiškinys Lietuvos provincijai, turint omenyje, jog čia buvo plėtojama intensyvi mokslinė veikla. Be išlikusių pastatų, įdomus ir senasis dvaro parkas, kuriame yra keli monumentai, skirti čia gyvenusiems ir dirbusiems profesoriams, mokslo darbuotojams.  Norintiems, bet negalintiems nuvykti į Veneciją, siūlytume kelionę planuoti į Dotnuvą.

Nuorodos:
Daugiau nuotraukų
Žemėlapis

Kultūros vertybių registras
Miestai.net 
Mytrips.lt 

Reklama
Įrašas paskelbtas temoje Kauno aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

2 komentarai

  1. Atgalinis pranešimas: Dotnuvos dvaras « Grumlino palėpė

  2. Atgalinis pranešimas: Nevėžio senvagių pažintinis takas ir Skinderiškių dendrologinis parkas – Privatus žvilgsnis į pasaulį

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s