Onuškio dvaras

Grumlinai: aplankėme šį dvarą du kartus: 2018-09-15 puikią vasaros dieną, važinėdami po šiaurės rytų Lietuvą, ir 2019-03-16 lietingą pavasario dieną su draugais-keliauninkais. Vienas iš buvusių gražiausių Lietuvos dvarų IMHO, dabar pavirtęs baisiu griuvėsiu. Apžiūrėjome-apfotkinome, bandžiau įeiti į atidarytą buvusią šiaurės vakarų oficiną. Deja, paversta tokiu socialiniu būstu, kad išsigandau, jog namo parsivešiu blusų, blakių ir utėlių.


01 20180915_133538
Onuškio dvaro rūmai iš ŠR pusės

Abiejų vizitų nuotraukos sudėtos į bendrą archyvą. Daugiau nuotraukų yra Flickr galerijoje
Dcare pagal KVR duomenis išlikę rūmai (griuvėsiai), dvi oficinos, arklidės, du svirnai (vienas apysveikis, kito tik likučiai), kolchoznikų žiauriai perstatyti ledainė ir kumetynas.


KVR:
Onuškis rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas 1499 m. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro (1461-1506) akte, kuriuo valdovas dalį savo valdos, o tiksliau dalį miško tarp Vyžuonos ir Susėjos upių kartu su Kurklių bajoro Hanuso Gailiminaičio be leidimo įkurtu dvaru dovanojo Lietuvos didžiojo kunigaikščio rūmų maršalui, Anykščių bei Merkinės valsčių valdytojui Grigaliui Astikui. Hanusas Gailiminaitis, nors ir išvarytas iš dvaro, paliko savo pėdsaką – jo įkurtas dvaras, netoli nuo kurio vėliau buvo pastatyta bažnyčia ir įkurtas miestelis, daugiau nei 400 metų dokumentuose buvo vadinamas Hanušiškiais (Onuškio vietovardis pirmą kartą paminėtas 1923 m. visuotinio Lietuvos gyventojų surašymo knygoje). 1609 m., mirus Jonui Astikui, dvaras atiteko Duninų- Rajeckių, nuo XVIII a. – Chominskių giminei. XVIII-XIX a. sandūroje dvarą iš ankstesnių savininkų nupirko Juozapas Komaras (m. 1847 m.). Mirus Juozapui Komarui, Onuškį paveldėjo sūnus Teofilis (1800-1861). Jam valdant, 1830-1840 m. pastatyti klasicizmo stiliaus rūmai, įkurtas parkas. Po Teofilio mirties 1861 m. dvaro savininku tapęs sūnus Vladislovas (1848-1895) tęsė dvaro sodybos komplekso įrengimo darbus. Jam mirus, Onuškio dvarą valdė žmona Marija su vaikais. Vėliau dvaras atiteko Vladislovo sūnui Vitoldui (1872-1919), po jo mirties – jo žmonai Marijai bei dukrai Marijai Bernadetai (1916?-?). Pirmojo pasaulinio karo metais sudegė dvaro sodybos rūmai, o 1922 m., vykdant žemės reformą, dvaro valdos išparceliuotos. Šiuo metu Onuškio dvaro sodyba priklauso Rokiškio rajono savivaldybei ir privatiems asmenims. Prie kelio į dvaro sodybą išlikusios dvarininkų Komarų senosios kapinės.


Aprašymai:
KVR
Wikipedija
miestai.net
nakačia


Google žemėlapis
Dvaro apylinkės 2015m.
00 Onuskis
Tikrai verta užvažiuoti ir apžiūrėti.

Įrašas paskelbtas temoje Panevėžio aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: Onuškio dvaras – Grumlino palėpė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s