Žeimių dvaras

Po Aurimo ir Simonos apsilankymo šiame dvare, atėjo eilė ir Grumlinams:
Grumlinai: aplankėme 2017-03-19 apniukusią pavasario dieną, važinėdami taip sau. Kadangi nesimatė jokios gyvubės, tai apėjome ir apfotkinome.


01 IMGP0623
Žeimių dvaro rūmai iš V pusės

Daugiau nuotraukų yra Flickr galerijoje
Dcare išlikę rūmai, svirnas, ledainė, kumetynas, arklidė, bokšto likučiai, vartai ir jau miestelyje esanti kolytėlė. Be to, naujieji savininkai atstatė pastatą, kurį jie įvardino kalve. Yra neatitikimai tarp KVRe nurodytų pastatų ir prie dvaro stovinčioje schemoje pateiktų paskirčių: svirnas įvardintas kaip oficina, ledainė – kaip svirnas, bet aš linkęs tikėti KVR, nes ir patys pastatai pagal stilių artimesni KVR pateiktoms paskirtims.


KVR:
Žeimių dvaras pradėjo formuotis XV a. pab. – XVI a. pr. Manoma, kad tuo metu dvaro sodyba, įsikūrusi atokiau nuo išaugusio miestelio, buvo medinė. Ją valdė Medekšų giminė. XVIII a. pr. Žeimių dvaro sodybą paveldėjo Dominykas Medekša (1710-1783) – žymus LDK valstybinis veikėjas, Radvilų politinis rėmėjas, Kauno pavieto maršalka, Kauno pakamoris. XVIII a. pab. jis pradeda Žeimių dvaro mūrinio ansamblio statybą. Iš šio laikotarpio išlikusi memorialinė koplyčia, pastatyta 1768 m. Koplyčia skirta Dominyko Medekšos (1710-1783) sūnaus Teodoro (1747-1768), Baro konfederato, žuvusio 1768 m. ties Višakio Rūda, atminimui įamžinti. Pagrindiniai dvaro sodybos rūmai pastatyti XVIII a. pab., XIX a. pr. buvo rekonstruoti ir įgavo vėlyvojo klasicizmo bruožų. Taip pat tuo metu įkurtas ir Žeimių dvaro parkas. Jis planuotas geometriškai: siauros alėjos želdinių masyvą skaidė į keturkampius plotus. 1780 m. Dominykas Medekša (1710-1783) Žeimių dvaro sodybą parduoda vyskupui Juozapui Kazimierui Kosakovskiui (1737-1794). Po jo mirties, Žeimius paveldi jo brolis Antanas, vėliau jie atitenka vyriausiajam sūnui Mykolui Kosakovskiui (1769-1842) – Kauno žemės teisėjui, senienų rinkėjui, pilkapių tyrinėtojui- ir jo sūnui Simonui Kosakovskiui (1812-1882). Šiuo laikotarpiu rekonstruoti pagrindiniai dvaro rūmai, dvaro parkas perplanuotas, suteikiant klasicistinių peizažinių bruožų. XX a. pr. Žeimių dvare vyko didesni pertvarkymo ir remonto darbai, kuriems vadovavo architektas Stanislovas Bogušas Siestšencevičius (1869-1927). Rūmų rytinėje pusėje iškilo lenktas pandusas su laiptais į antrą aukštą, išnyko senieji svirnai, klojimai, pastatytas naujas kumetynas, siloso bokštas. 1940 m. Žeimių dvaras buvo nacionalizuotas. Antrojo pasaulinio karo metais rūmuose buvo įsikūrusi karo ligoninė. Vėliau įrengti butai, biblioteka. 1959-1965 m. čia veikė Žemės ūkio technikumas. Vėliau ilgą laiką rūmai buvo apleisti, negyvenami, be stogo. Tik perėmus juos Žeimių vidurinės mokyklos bendrabučiui vėl buvo rekonstruoti ir suremontuoti, šįkart labai perplanuojant patalpas. Šiuo metu dvaro sodyba yra privati.


Aprašymai:
KVR
Wikipedija
miestai.net
AUTC


Google žemėlapis
Dvaro apylinkės 2015m.
00_Zeimiai
Verta užvažiuoti ir apžiūrėti.

Įrašas paskelbtas temoje Kauno aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: Žeimių dvaras – Grumlino palėpė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s