Palukščio dvaras

Grumlinai: aplankėme 2015-10-03 puikią saulėtą rudens dieną, važinėdami su draugais po Raseinių apylinkes. Pasivaikščiojome, apžiūrėjome teritoriją, kurioje dabar yra kaimo turizmo sodyba. Nord informaciniame skyde parašyta “Palūkščio“, tačiau visur kitur rašoma “Palukščio“.


01 IMGP4136
Palukščio dvaro ponų namas iš PV pusės

Daugiau nuotraukų yra Flickr galerijoje
Iš dvaro išlikę ponų rūmai ir klėtis, o šalia dvaro dar ir didžiulis buvęs ūkinis pastatas (tvartas,o gal daržinė?), neįtrauktas į KVR registrą. Dvaras pritaikytas kaimo turizmui.


Wikipedijos:
Istoriniuose šaltiniuose nuo XVI a. minimas Milašaičių dvaras. Vystantis prekinei žemės ūkio gamybai ilgainiui Palukštis išaugo į gana stambų dvarą, tuo tarpu Milašaičiai tapo nedideliu kaimu. Tikėtina, kad XVII a. antroje pusėje įkurtas palivarkas iki pat XIX a. pradžios pastovaus šeimininko neturėjo, o buvo nuomojamas bajorams. 1816 m. Raseinių pavieto bajorų reviziniame surašyme paminėtas Palukščio dvaro savininkas iš senos bajorų Januškevičių giminės – R. Januškevičius, Raseinių žemės teismo pirmininkas. 1831 m. sukilime dalyvavo Januškevičių šeimos nariai – Adolfas ir Eustachijus. Adolfas vėliau buvo nuteistas ir ištremtas į Kirgiziją, Eustachijus emigravo į Prancūziją. 1863 m. Palukščio dvaras buvo konfiskuotas ar sekvestruotas.
1873 m. dvaro žemes apėmė beveik 590 dešimtinių. 1873 m. dvarą iš varžytinių įsigijo rusų pareigūnas Aleksandras Faliejevas. 1877 m. jis pardavė Palukštį kariškiui, atsargos majorui Aleksandrui Christijanavičiui, kuris tuo metu buvo supirkęs nemažai konfiskuotų dvarų. Yra išlikusi 1877 m. gegužės 12 d. Kauno civilinio ir baudžiamojo teismo rūmuose sudaryta šio dvaro pardavimo sutartis. Joje rašoma, kad Palukščio dvaras, tuo metu apėmęs net 1340 dešimtinių žemės su Raitininkų palivarku, Pašventupio, Kejėnų, Užpurvių, Raščių, Pamituvio užusieniais bei Milašaičių kaimu A.Christijanavičiaus buvo įsigyta už 40 tūkstančių rublių.
Prie A. Christijanavičiaus senieji dvaro pastatai buvo kapitaliai perstatyti. Dvarininkas apskrityje garsėjo kaip naujovių šalininkas, turėjo daug gerų užmojų ir sumanymų. Po A. Christijanavičiaus mirties, Palukščio dvarą, tuomet apėmusį 478 ha. paveldėjo duktė – Olga Jurkevičienė. Didesnė dalis dvaro žemių, dar esant gyvam A. Christijanavičiui buvo, išpirkimo keliu, išskirstyta valstiečiams. Naujoji savininkė tęsė žemių išpardavinėjimą. Taip 1898 m. lapkričio 26 d. 54,74 ha ir 22,69 ha žemės Milašaičių kaime, su vandens malūnu ir ūkio trobesiais prie jo, nusipirko Danielius ir Pranas-Stanislovas Rudžianskai. 1909-1912 m. laikotarpiu buvo išparduota dar 397,83 ha dvaro žemės. Danielius Rudžianskas santuokoje su Elena Vaičiuškyte, kartu su broliu Pranu Stanislovu Rudžiansku Palukščio dvarą valdė iki 1940 m. Tais pačiais metais mirė Danieliaus žmona Elena Vaičiuškytė (palaidota prie Milašaičių bažnyčios kapinaitėse). 1940 m. broliai ištremti į Sibirą. D. Ružianskas mirė 1947 m. tremtyje. Pranas Stanislovas grįžo iš Sibiro. Palaidotas Panevėžio kapinėse 1970 m.
Sovietmečiu Palukščio dvaro ponų name buvo įsikūrusi Milašaičių kolūkio kontora ir pradinė mokykla, vėliau apgyvendintos šeimos.


Aprašymai:
KVR
Wikipedija
sodybos tinklalapis


Google žemėlapis
Dvaro apylinkės 2015m.
00 Palukstis


Labai rekomanduoju aplankyti ir apžiūrėti šitą miškuose paslėptą dvarą.

Įrašas paskelbtas temoje Kauno aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: Palukščio dvaras – Grumlino palėpė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s