Užugirio (Užugirio kiemo) dvaras

Grumlinai: aplankėme 2018-10-28 apniukusią rudens dieną, grįždami iš Siesikų pilies. Dvaras, kurį galima aplankyti (lankymo laiku arba susitarus iš anksto). Apėjome teritoriją, rūmų vidun nepatekome, nes buvo išeiginė diena. Būtinai apsilankysime dar kartą gražiu metų laiku.


01 20181028_140358 Stitch
Užugirio dvaro rūmai iš ŠR pusės

Daugiau nuotraukų yra Flickr galerijoje
Iš dvaro išlikę rūmai ir didžioji dalis visų pastatų, gražus parkas. Buvusi karvidė paversta viešbučiu (šiuo metu neveikiantis).
Šioks toks nesusipratimas su dvaro pavadinimu: visur oficialiuose šaltiniuose yra rašoma Užugirio dvras arba Užugirio kiemas. Tuo tarpu informaciniame stende jis įvardintas kaip Lėno (Užulėnio) dvaras. Galbūt taip yra todėl, kad pagrindinę dvaro žemių dalėį sudarę buvusio Lėno palivarko žemės, nors pats palivarko centras buvo labiau į pietryčius, daugmaž toje vietoje, kur davar stovi mokykla.


Ukmergės muziejaus:
Dvaro istorija prasideda kartu su A. Smetonos 60 – ies metų jubiliejumi. 1934 m., švenčiant Prezidento gimtadienį, buvo nutarta tėviškėje jam padovanoti ūkį. Tautos Vado Jubiliejaus dovanos komitetas, sudarytas daugiausia iš tautininkų, išleido A. Smetonai pagerbti Dovanos ženklus. Vienas kainavo 5 litus. Juos platinant buvo surinkta nemaža pinigų suma, ir už juos 1935 m. nupirkta 80 ha žemės. Didžiausią jos dalį sudarė žemė (Lėno palivarkas), įsigyta iš Taujėnų dvaro savininko kunigaikščio Konstantino Radvilos. Kita žemė buvo pirkta iš Lėno bažnyčios, Užulėnio mokyklos ir naujakurių. 25 ha miško A. Smetona gavo iš valstybės kaip Nepriklausomybės akto signataras. Tokiu būdu susiformavo apie 110, 2 ha žemės sklypas, kuris buvo pavadintas Užugirio kiemu.
1935 m. architektas Feliksas Vizbaras suprojektavo dvaro pastatus bei kruopščiai prižiūrėjo statybos darbus.
1936 – 1938 m. per Užugirio kiemo žemes buvo nutiesti nauji Užulėnio – Pagirių ir Užulėnio – Naujasodžių vieškeliai.
1937 m. vasarą, pastačius gyvenamuosius rūmus, A. Smetona su šeima pirmą kartą vasarojo savo ūkyje.
Apie trejus metus užtruko ūkio inventoriaus ir gyvulių supirkimas. Ūkio tvarkymo ir priežiūros darbams vadovavo A. Smetonos sesuo Julija Smetonaitė. Rūmų vidaus apstatymu ir tvarkymu rūpinosi A. Smetonos žmona Sofija Smetonienė. Interjeras buvo įrengtas kukliai, bet tvarkingai ir skoningai.
Dvaras Užugiryje Prezidentui buvo poilsio ir apmąstymų vieta. Sprendžiant iš Prezidento adjutanto V. Šliogerio atsiminimų, A. Smetona planavo šį ūkį testamentu užrašyti valstybei, kad ateityje jame būtų įrengta žemesnioji žemės ūkio mokykla.
Prezidentas A. Smetona tik kelias vasaras spėjo pavasaroti dvare – Užugirio kieme. 1940 m., okupavus Lietuvą sovietams, Užugirio kiemo dvaras buvo nacionalizuotas, jo savininkas paskelbtas “liaudies priešu Nr. 1”.
Po II pasaulinio karo 65 ha žemės dvaro žemės ir ūkiniai pastatai atiteko tarybiniam ūkiui, o rūmuose buvo įkurdinta tuberkulioze sergančių vaikų sanatorija.
1954 m. dvaro centras priklausė čia įkurtai Užugirio narkologinei ligoninei, vėliau buvo Naujosios Vilnios psichoneurologinės ligoninės narkologinis skyrius.
2008 m. dvaras perduotas Ukmergės rajono savivaldybei.


Aprašymai:
Kultūros vertybių registras
miestai.net
Wikipedija
Ukmergės muziejus


Google žemėlapis
Dvaro apylinkės kvr.kpd.lt 2015m.
00 Uzugiris


Verta aplankyti ir apžirėti, nes tai vienas iš nedaugelio išlikusių ir prižiūrimų beveik pirminės būklės dvarų.

Įrašas paskelbtas temoje Vilniaus aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: Užugirio (Užugirio kiemo) dvaras – Grumlino palėpė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s