Biliūnų dvaras

Grumlinai: (beveik) aplankėme 2015-10-03 gražią rudens dieną, grįždami su draugais iš pasivažinėjimo po Lietuvą. Dar vienas iš uždarų dvarų su lentele “Privati valda“, kurio realiai nepavyko aplankyti. Be to, skubėjome namolio, tai padariau tik pora kadrų nuo kelio.


00 IMGP4123 Stitch
Įvažiavimas į Biliūnų dvarą ir svirnas iš PR pusės

Daugiau nuotraukų yra Flickr galerijoje
Iš dvaro išlikę rūmai, svirnas, ūkinis pastatas ir ledainė.


Wikipedijos:
Pirmą kartą dvaras paminėtas kaip Bilevičių valda, giminės šaknys siekia XIV a.. Iki tol Biliūnų kaimas priklausė Pašaltuonio dvarui. Jį perėmus Bilevičiams vietovė pradėta vadinti Bilevičiais. Dvarininkams pakeitus pavardę į Biliūnus, pasikeitė ir vietovės pavadinimas.
Dvaras pirmą kartą paminėtas 1592 m. Bilevičius 1763 m. dvarą dovanojo sesers sūnui Antanui Gelgaudui, tačiau vėliau dvaras vėl grįžo Bilevičiams. Juozas Bilevičius 1850 m. dvarą paliko anūkėms: Kalikstai ir Julijai Pilsudskytėms. Pilsudskius už dalyvavimą 1863 m. sukilime caras ištrėmė į Sibirą, o dvaras atiteko Nikolajui Daškovskiui. Šis 1925 m. dvarą už slaugą dovanojo savo vežikui Jonui Kaminskui.
Pirmieji dvaro rūmai statyti apie 1427 m., restauruoti 1515 m. 1699 m. dabartinį rūmų pastatą pastatė Žemaitijos stalininkas Steponas Aleksandras Bilevičius. 1763 m. inventoriuje surašyti: senas namas, du grūdų sandėliai, ledainė, bravoras, arklidė, vežiminė, tvartai ir malūnas. Šiandien išlikę rūmai ir svirnas.
Šaltiniuose fiksuojama, jog 1702 m. dvare buvo apsistojęs Švedijos karalius Karolis XII, o 1812 m. čia viešėjo Napoleono Didžiosios armijos 10-ojo korpuso vadas Prancūzijos maršalas Žakas Makdonaldas ir Rusijos carienė.
Paminklų konservavimo instituto darbuotojos O. Žalytė, E. Bagdonienė, R. Putrimienė 1969 m. ir 1989 m. buvo parengusios rūmų rekonstrukcijos projektus, tačiau jie neįgyvendinti.
Šiuo metu dvaras grąžintas paveldėtojai – Bernadetai Elenai Kaminskaitei-Žagarnauskienei.


Aprašymai:
Kultūros vertybių registras
miestai.net
Wikipedija


Google žemėlapis
Dvaro apylinkės kvr.kpd.lt 2015m.
00 Biliunai


Verta būtų aplankyti, nes dvaras restauruotas, tačiau prieš užvažiuojant, reikia susitarti dėl apsilankymo, jei pavyktų gauti kontaktus. Arba užtektų drąsos apeiti tvorą pro šoną.

Įrašas paskelbtas temoje Kauno aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: Biliūnų dvaras – Grumlino palėpė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s