Šalčininkų dvaras

Grumlinai: aplankėme 2018-11-17 apniukusią rudens dieną, su keliauninkų kompanija lankydami Dieveniškių kilpą. Pataikėme labai nesėkmingu metu – buvo šeštadienis, tad į rūmų teritoriją patekti nepavyko – vartai buvo užrakinti. Kitų pastatų neaplankiau, nes buvome nedideliame ceitnote. Yra planų šį dvarą aplankyti ir apžiūrėti detaliau.


01 20181117_144850
Šalčininkų dvaro rūmai iš ŠV pusės

Daugiau nuotraukų yra Flickr galerijoje
Iš dvaro išlikę gražiai atrestauruoti rūmai, kuriuose įsikūrusi vaikų muzikos mokykla, ir keletas pastatų, kurie sudarė spirito varyklos kompleksą. Kol kas nufotografuoti tik rūmai.


KVR:
Šalčininkų vietovė minima Dusburgo kronikoje, aprašant kryžiuočių žygius į Šalčininkų apylinkes. XIV a. kryžiuočiai ne kartą siaubė šių vietų gyventojus. Čia buvo Didžiojo Lietuvos kunigaikščio dvaras. Jį kurį laiką tvarkė riteris Tomko, vėliau – Montovtas. XV-XVI a. čia šeimininkavo Hlebovičiai. XVII a. Šalčininkus valdė Končai, vėliau – Volčkai. Po to Šalčininkus nupirko Trakų vaivada Teodoras Lackis, bet greitai pardavė Didžiuosius Šalčininkus Andriui Montovtui. Žygimanto III laikais Šalčininkai perėjo iš Lydos pavieto į Vilniaus pavietą. XVII a. pab. – XVIII a. pr. priklausė Chodkevičiams. Jų valdymo metu buvo atstatyti karų ir nuolat besikeičiančių dvaro šeimininkų nualinti kaimai, buvo tvarkomas nuniokotas dvaro ūkis. Didžiuosius Šalčininkus paveldėjo broliai Juozas ir Aleksandras Chotkevičiai. 1826 m. Didieji Šalčininkai atiteko Švykovskiui. Mirus Švykovskiui dvarą paveldėjo jo anūkai. Anūkas Jonas Švykovskis 1835-03-22 Šalčininkų dvarą pardavė Karoliui ir Anai Vagneriams. Karolis Vagneris (1786-1863) vaistininkas, visuomenės veikėjas, vienas Vilniaus medicinos draugijos (įsteigta 1805 m) steigėjų, už anticarinę veiklą 1826-1829 m. kalintas Peterburgo kalėjime, nuo 1830 m. dvejiems metams ištremtas į Sibirą. Šalčininkų dvarą įsigijus Vagneriams labai apleistas, nualintas ūkis imtas reikiamai tvarkyti. Vagneriai buvo vokiečių tautybės, kilę iš Prūsijos. Jų giminėje buvo išsilavinusių žmonių, baigusių aukštuosious mokslus. Po karolio Vagnerio mirties dvarą ėmė valdyti jo sūnus Olgierdas, o jam mirus – šio sūnus Vitoldas. Jis 1880 m. pastatė rūmus, perstatė (1887 m.) spirito varyklą. Vėliau dvare šeimininkauti ėmė jo sūnus – Karolis Vagneris, jis buvo baigęs Rygos aukštąją politechnikos mokyklą, buvo agronomas, žemės ūkio draugijos pirmininkas. 1939 m. K. Vagneris pasitraukė į Anglija.


Aprašymai:
Kultūros vertybių registras
miestai.net
KPD


Google žemėlapis
Dvaro apylinkės kvr.kpd.lt 2015m.
00 Salcininkai


Įrašas paskelbtas temoje Vilniaus aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: Šalčininkų dvaras – Grumlino palėpė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s