Rokiškio dvaras

Aplankė Aurimas ir Simona 2014 08

Rokiškio dvaro rūmai

Rokiškio dvaro rūmai, istoriniuose šaltiniuose minimi 1499 m. LDK Aleksandro rašte dėl girios kirtimo. Žinoma, jog XVI a. Žygimantas Senasis dvarą padovanojo didikams Krošinskiams. To laikotarpio dvaro rūmai iki mūsų dienų neišliko, nėra aiški ir tiksli jų buvimo vieta.

Rokiškio dvaras 1927 m. Nuotraukos autorius M. Germanas.

Dabartiniai dvaro rūmai pastatyti 1801 m., nors sienos iš akmenų ir plytų mūro jau buvo mūrijamos ir tinkuojamos 1792 m. Ignoto Tyzenhauzo iniciatyva pastatytas klasicizmo stiliaus dviejų aukštų pastatas, kurio architektas dažnai įvardijamas kaip nežinomas, tačiau spėjama, jog prie projektavimo darbų prisidėjo žymus architektas L. Stuoka – Gucevičius.

Dvaro rūmų priekinis fasadas

1905 metais centrinis pastatas buvo perstatytas pagal architektų K. Jankovskio ir P. Lilpopo projektą ir įgijo baroko elementų.

Barokiniai puošybos elementai

Tarpukariu Rokiškio dvaras buvo išparceliuotas. Tuometiniam valdytojui palikta 80 ha su dvaro sodyba. 1940 m. dvaras nacionalizuotas. Nuo 1952 metų dvaro rūmuose įsikūręs Rokiškio krašto muziejus, kuriame yra per 100 tūkstančių eksponatų. Muziejuje galima susipažinti su veikiančiomis ekspozicijomis: Rokiškio dvaro kultūra ir istorija, Rokiškio krašto istorija nuo seniausių laikų. Išskirtinę vietą užima unikali dievadirbio Liongino Šepkos drožinių ekspozicija. Rokiškio krašto muziejuje Jūsų laukia vienintelė Lietuvoje prakartėlių (Betliejų) ekspozicija. Joje apie 100 prakartėlių. Čia rengiamos dailės parodos, plenerai, klasikinės muzikos koncertai, literatūros vakarai. 2008 m. atrestauravus dvaro sodybos pastatus ir pritaikius ansamblį turizmo reikmėms, Rokiškio sodyba 2011 m. buvo pripažinta patraukliausia turizmo vietove Lietuvoje.

Rūmų galinis fasadas

Šiuo metu Rokiškio dvaro ansamblį sudaro 16 pastatų – dvaro rūmai, svečių namai, vartininko namelis, kumetynas, oficinos ir kiti pastatai bei parkas, kuriame išvystyta vandens telkinių sistema, susisiekimo trasos. Manoma, kad iš ankstyvojo statybos laikotarpio dvaro sodyboje dar yra išlikę akmens mūro virtuvės ir ūkvedžio namai.

Oficina

Kelionę link dvaro rekomenduojame pradėti ties bažnyčia – Rokiškio miesto centrinėje aikštėje. Nuo bažnyčios link dvaro veda nuostabi alėja, kuria einant pamatysite įspudingą arkos tipo paminklą, senamiesčio pastatus, pagalbinius dvaro pastatus, iš abiejų pusių tyvuliuojančius tvenkinius su juose plaukiojančiomis juodosiomis gulbemis ir galiausiai prieisite dvaro rūmus.

Paminklas “Arka“ ir alėja vedanti link dvaro

Neskubėkite šio dvaro apeiti ir išvažiuoti. Jam pažinti skirkite daugiau laiko – pasivaikščiokite po parką, pasėdėkite ant suolelio ir atsipalaiduokite. Pajuskite šio dvaro atmosferą. Verta aplankyti ne tik dėl dvaro, tačiau ir dėl viso Rokiškio miesto. Tai gražus, tvarkingas ir modernus miestas.

Nuorodos:
Daugiau nuotraukų
Žemėlapis

Architektūros ir urbanistikos tyrimų centras
Kultūros vertybių registras
Rokiškio turizmo informacijos centras
Rokiškio krašto muziejus

Reklama
Įrašas paskelbtas temoje Panevėžio aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: Rokiškio dvaras « Grumlino palėpė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s