Burbiškių dvaras (Raseinių raj.)

Aplankė Aurimas ir Simona 2015 04

Burbiškių dvaro rūmai

Raseinių rajone esantis dvaras vadinamas Burbiškių vardu, nuo Burbiškių kaimo, kuriame ir randasi. Dėl pavadinimo kyla šiokia tokia painiava, kadangi Kultūros vertybių duomenų bazėje rasite Burbiškio dvaro sodybos pavadinimą. Gaunasi taip, jog kaip pavadinsi – taip nepagadinsi, todėl šį dvarą, tęsiant įsisenėjusią tradiciją, toliau vadinsime Burbiškių vardu.
Iš tiesų dar daugiau painiavos sukelia kiti dvarai Lietuvoje tokiais pačiais pavadinimais. Nereikėtų šio dvaro maišyti su Burbiškio dvaru, esančiu Anykščių raj. garsiu savo cigarų kambariu, ar Burbiškio dvaru Radviliškio raj. kur vyksta kasmetinė tulpių šventė.

Dvaro rūmų galinis fasadas.

Žinoma, jog dvaras egzistavo jau XVII a., nes Raseinių žemės teismo knygose minima, jog dvarą iš savo tėvų paveldėjo bajorai Burbos. 1834 m. dvaro kompleksą nusiaubė didžiulis gaisras: sudegė gyvenamasis namas, bravoras, naujai pastatyti tvartai bei visi nuosavybės dokumentai su žemės planais įrodantys, jog dvaras buvo valdomas nuo 1672 m. Tuometiniams valstiečiams padedant, dvaro pastatai buvo greitai atstatyti.

Burbiškių dvaras apie 1939 m. Nuotraukos autorius nežinomas.

Burbiškių dvaro sodybos kompleksas – klasicistinio laikotarpio pavyzdys, išlaikantis peizažinio bei laisvo planavimo bruožus. Šiuo metu išlikę tik autentiškos dvaro sodybos plano kontūrai, kuriuos formuoja parko elementai, du plastiškos konfigūracijos neprižiūrimi tvenkiniai bei senas apleistas sodas, kuriame stovi betoninė briedžio skulptūra, galimai pastatyta sovietmečiu.

Parko gyventojas briedis

Senus laikus dar primena trijų buvusių tvartų akmeninių sienų likučiai, senos ir visiškai apleistos kapinės su laidojimo rūsiu, kurias rasite nuo dvaro pastato pasukę link šiaurės rytų ir patys dvaro rūmai, kurie vis dar stovi, tačiau sparčiai nyksta.

Ūkinių pastatų griuvėsiai

Klasicistiniai vieno aukšto dvaro rūmai su mezoninu – pagrindinis sodybos akcentas. Dvaro pastatui iškilmingumo suteikia portikas su jame įkomponuotomis kolonomis. Dvaro rūmų architektūra suprojektuota pagal tuo metu vyravusios epochos dvarininkų skonį bei poreikius.

Dvaro rūmai iš parko pusės

Svarbu paminėti, jog buvę dvaro ūkiniai pastatai – tvartai, pasižymėjo aukštu estetiniu lygiu, kadangi architektūrinei išraiškai nemažai įtakos turėjo liaudies architektūros formos: vienaaukščiai, ištęsto stačiakampio plano, kompaktiško tūrio pastatai su vientisomis erdvėmis. Bendra pastatų kompozicija buvo vieninga ir koncentruota taip, jog nebūtų atskirų arba dominuojančių tūrio dalių.

Tvartų liekanos

1994 m. dvaro sodybą įsigijęs verslininkas teigė, jog rūpinsis pastato išsaugojimu, tačiau per pastaruosius metus dvaras itin sunyko. Dėl tokios situacijos sunerimo ne tik vietiniai kaimo gyventojai, bet ir seniūnas. Labai gaila, kad šiam dvaro pastatui likimas – negailestingas, nes iš tiesų tai vieta, turinti savitą žavesį. Atvykę į Burbiškių dvarą Jūs nepamatysite naujai nutinkuotų fasadų, išblizgintų langų, ištaigingų interjerų, bet pajusite tikrą istorinę dvasią. Nors ir aplopytas, tačiau Burbiškių dvaras pastarąją vis dar turi!

Nuorodos:
Daugiau nuotraukų
Žemėlapis

Kultūros vertybių registras
Raseinių krašto istorijos muziejus
Naujakelionė

Įrašas paskelbtas temoje Kauno aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

2 komentarai

  1. Atgalinis pranešimas: Dar vienas Burbiškių dvaras « Grumlino palėpė

  2. Atgalinis pranešimas: Burbiškio dvaras (Anykščių raj.) | Po Lietuvos dvarus besižvalgant

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s