Burbiškio dvaras

Grumlinai: aplankėme su kolegomis citrofanais 2014-05-10 per Tulpių šventę apniukusią ir biškį lynojančią dieną. Problema buvo minios žmonių ir prekybininkų, tad pafotkinau kažkiek, daugiausiai rūmų kieme ir nuleidau rankas – reiks ten apsilankyti ne tokiu ūžiančiu metu.


Grumlinai: Pakartotinai apsilankėme 2016-07-02 puikią vasaros dieną. Apfotkinau tiek visu pastatus dar kartą, tiek pačių rūmų vidų apėjau. Prieinamos praktiškai visos patalpos, išskyrus b. serviravimo kambarį ir vonios kambarį (tarnybinės patalpos), laiptinę į rūmų II aukštą, b. ponios kambarį (direktoriaus kabinetas). Senoji virtuvė irgi tarnybinės patalpos, padariua kadrą per praviras lauko duris, naujai atstatyta pirtis-virtuvė – administracinis pasttas, tai irgi apifotkinau tik koridorių. Svečių fligelis su koridoriumi uždari, analogiškai vaikų namas ir guvernantės namas.


IMGP8778
Burbiškio dvaro rūmai iš ŠR pusės 2014-05-10

Daugiau nuotraukų yra Flickr galerijoje


1 IMGP6813 Stitch
Burbiškio dvaro rūmai iš R pusės 2016-07-02
Daugiau nuotraukų yra Flickr galerijoje

Restauravus pastatą atstatyta buvusi planinė struktūra: tambūras – holas, kairėje iš holo patenkama į mažąjį saloną, iš jo į koridorių, iš kurio patenkama: į laiptinę, į verandą, į serviravimo patalpą ir į valgomąjį; iš valgomojo patenkama į biliardinę, kuri jungėsi su holu, maža veranda ir su ponios kambariu; ponios kambarys jungėsi su kontora, ponios kambarys ir kontora jungėsi su didžiuoju salonu. Kontora jungėsi su bokšte įrengtomis patalpomis: pono miegamuoju, kuris jungėsi su vonios kambariu ir su darbo kambariu, v. turėjusiu jungtį su vaikų namu ir r. – su radijo kambariu, kuris jungėsi su kampiniu bokšto kambariu, per kurį patenkama į didįjį saloną. Pono miegamajame buvo durys į laiptinę, kuria buvo galima užlipti į II-IV bokšto aukštus; ant bokšto plokščio stogo užlipama kopėtėlėmis per liuką.

Rūmų vidaus nuotraukos
06 IMGP6862 Stitch
Burbiškio dvaro rūmų valgomasis 2016-07-02
Daugiau nuotraukų yra Flickr galerijoje

Be to, apfotografavome ir nuostabų dvaro parką, kuriame daugybė kanalų ir tiltelių.

27898067200_45e43a6d0c_z

Daugiau nuotraukų yra Flickr galerijoje


Iš dvaro išlikę nemažai pastatų, kurie dabar dauguma restauruoti ar netgi atstatyti.


Wikipedijos:
Senasis Burbiškio dvaras XVII a. priklausė dvarininkams Burboms – pagal jų pavardę ir kilo vietovės pavadinimas. 1817–1940 m. dvaras priklausė bajorams Baženskiams, kurie rekonstravo buvusius dvaro pastatus. Mykolo Baženskio iniciatyva įveistas mišraus stiliaus dvaro parkas su puikiais, vaizdingais, su nedidelėmis salelėmis tvenkiniais. Salelėse buvo įrengtos poilsio aikštelės, į kurias vedė mediniai ir mūriniai tilteliai bei lieptukai. XX a. pradžioje Burbiškyje lankydavosi žinomi visuomenės veikėjai (Petras Vileišis, Jonas Basanavičius ir kt.). 1991 m. paminklosaugininko E. Prascevičiaus rūpesčiu įkurtas Daugyvenės kultūros istorijos muziejus – draustinis.
KVR:
Dvaro sodybą sudaro: užstatymas (12 dvaro laikotarpio pastatų, 3 pastatų pamatų liekanos), 2 paminklai, 1 skulptūra, parkas, 3 sodai.
Dvaro sodybos raida:
XVIII a. susiformavo dvaro sodybos išplanavimas ir aplinka, iškastas tvenkinys. XIX a. pastatyti ūkiniai pastatai. XIX a. pab. sudegus mediniams rūmams, oficina pritaikyta dvarininkų gyvenimui. XIX a. pab. įrengtas parkas, pasodintas rytinis sodas. XX a. pr. pastatyti nauji pastatai, suformuotas savo stiliumi artimas tvirtovei, uždaras kiemas. XX a. pr. rekonstruotas parkas, padidintas tvenkinys, įgavo dabartinę formą; iškasti kanalai, praplėstas parkas, pasodinti p. ir v. sodai.
Pastatų architektūra:
Rūmai-oficina – pastatyta XIX a. I p., rekonstruota į rūmus XIX a. pab.; XX a. pr. rūmai rekonstruoti. Pastatais (rūmai su veranda, svečių fligeliu, bokštu ir koridoriumi, pirtimi, pirties bokšteliu, virtuve, ledaine, tvora – koridoriumi, guvernantės bei vaikų namu, sujungtu su bokštu) ir tvoromis suformuotas uždaras kiemas.
Dvaro pastatai – skirtingi stiliumi, kompozicija ir medžiagomis, atspindi savininkų skonį, pasaulėžiūrą, ir išradingumą.
Dvaro pastatai stiliaus požiūriu atstovauja kelias kryptis: rūmai – romantizmo, istorizmo su neogotikos stiliaus bruožais; vaikų namas, virtuvė ir tvora su vartais (koridorius) artimi istorizmo architektūrai su romantizmo pakraipa (dalinis viduramžių formų atkūrimas); svirnas, ledainė – istorizmas-neogotika; oranžerija ir (sodininko) ūkinis pastatas


Aprašymas:
Lietuvos dvarų duomenų bazėje
Wikipedijoje
miestai.net
Kultūros vertybių registre


Dvaro apylinkės maps.lt 2012m.
burbiskis


Įvertinimas: TIKRAI verta atvažiuoti ir apžiūrėti.

Save

Įrašas paskelbtas temoje Šiaulių aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

7 komentarai

 1. Aurimas sakė:

  O mes aplankėm 2015 tulpių šventės metu. Labai smagu po saleles pasivaikščiot. Labiausiai patiko “Meilės sala“ :))

  • grumlinas sakė:

   Toks šlykštadienis buvo, su palynojimais, plius chebra su mažais vaikais, tai kažkaip nesivaikščiojo-nesifotkino, bo aš pagrindinai tulpes fotkijau 😉 reiks surengti spec-išvyką

 2. Atgalinis pranešimas: Burbiškio dvaras « Grumlino palėpė

 3. Atgalinis pranešimas: Burbiškių dvaras (Raseinių raj.) | Po Lietuvos dvarus besižvalgant

 4. Atgalinis pranešimas: Burbiškio dvaras (Anykščių raj.) | Po Lietuvos dvarus besižvalgant

 5. Atgalinis pranešimas: Burbiško dvaras aplankytas pakartotinai | Po Lietuvos dvarus besižvalgant

 6. Atgalinis pranešimas: LEGO dvarelis: medžiaga apmąstymams [6] « Grumlino palėpė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s