Sirutiškio dvaras

Aplankė Aurimas ir Simona 2014 09

Sirutiškio dvaro rūmai


Kėdainių rajone, Sirutiškio gyvenvietėje, dešiniajame Nevėžio krante esantis dvaras jau žinomas nuo 1760 m. Dvaro teritoriją pirmasis įsigijo Abiejų tautų respublikos armijos karininkas, Vitebsko kaštelionas, Babtų seniūnas Simonas Sirutis. Jis ir suteikė šiai vietai Sirutiškio pavadinimą – iki tol dvaras vadintas Panevėžiu. Viena iš S. Siručio palikuonių Elvyra Sirutytė 1859m. ištekėjo už Antano Komorovskio. Taip dvaras perėjo Komorovskių giminei. Dvaro rūmai, tokie kokie aptinkami istoriniuose šaltiniuose ir kokius mes juos matome dabar, buvo pastatyti XIX a. pab. Simono Komorovskio įsakymu. Grafas A. Komarovskis iš dvaro teritorijoje eksplotuojamo žvyro karjero gaunamų pajamų pastatė secesinio stiliaus dviejų aukštų mūrinius rūmus su nedideliu rūmų siluetą pagyvinančiu belvederio bokšteliu, kuriame yra apžvalgos galerija. Pagrindinio fasado akcentas – asimetriškai sukomponuotas rizalitas su arkiniu prieangiu, užsibaigiančiu lengvu parapetu.

Rūmų vaizdas 1939 m.

Sovietmečiu dvaras nacionalizuotas, priklausė tarybiniam ūkiui. Vėliau statiniai ir parkas atiteko Kėdainių Elektros aparatūros gamyklai. Rūmus ir priestatą buvo numatyta pritaikyti Elektros aparatūros gamyklos profilaktoriumui. 1995 m. dvarą privatizavo koncernas “Krekenava“.

Rūmų galinis fasadas

XIX a. pab. dvaro teritorijoje įkurtas 6 ha dydžio parkas, kuris šiuo metu laikomas gamtos paminklu. Parke vyrauja vietiniai medžiai: mažalapės liepos, paprastieji klevai, paprastieji uosiai, pušys, paprastieji ąžuolai, karpotieji ir plaukuotieji beržai, kalninės guobos, trapieji gluosniai, drebulės, paprastosios ievos, eglės. Iš viso parke esama 15 sumedėjusių introdukuotų augalų rūšių.

Dalis parko medžių

Šiuo metu dvaro rūmų būklė nepavydėtina. Dvaras apleistas, neprižiūrimas. Čia galima pamatyti ir nekviestų svečių vandališkos veiklos – paliktų šiukšlių bei piešinių ant sienų. Dvaro teritorija taip pat nėra prižiūrima. Rūmai užstojami medžių, o galinė pastato pusė apskritai sunkiai praeinama. Iš čia buvusio dvaro išlikę tik du pastatai: patys rūmai ir rūkykla, stovinti parke. 5 m statinys sumūrytas iš plytų, netinkuotas, dengtas smailėjančiu stogeliu, papuoštas smailiaarkiu neogotikiniu portalu ir nišomis.

Rūkykla

Išvados: dvaras šiuo metu nėra patrauklus turistams ir aplankyti jo neverta. Turint omeny, jog dvaras privatizuotas vieno gerai žinomo veikėjo, artimiausiu metu šio dvaro ateitis nepavydėtina. Greičiausiai jis ir toliau nyks, kaip ir kitas su tuo pačiu asmeniu siejamas, Kalnaberžės dvaras.

Dvaro rūmus užstoja medžiai

NUORODOS:

Daugiau nuotraukų
Žemėlapis

KPD Archyvas
naujakelione.lt
sena.lt
dvylikakedziu.lt

Reklama
Įrašas paskelbtas temoje Kauno aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s