Terespolio dvaras

Aplankė Aurimas ir Simona 2015 05

Terespolio dvaro rūmai

Terespolio dvaras – moderno architektūros pavyzdys. Manoma, jog rūmai pastatyti 1909 m. buvusioje Dotnuvos dvaro palivarko teritorijoje. Dvaro statybas inicijavo Chrapovickiai, kurie buvo turtingi dvarininkai, turėję nuosavą dvare įrengtą banką. Pastarajame vietiniai žmonės laikė savo pinigus. Žinoma, jog dvarininkai taip pat turėjo banką ir Kėdainiuose. 1926 m. Terespolio dvaras buvo padalintas į atskirus kaimus. Tai lėmė prasidėjusį dvaro smukimą.

Terespolio dvaro rūmai 1935 m. Nuotrauka iš Liudviko Lysako kolekcijos (Lenkija)

Terespolio dvaro kompleksą sudaro rūmai, daržinė, svirnas, tvartas bei parkas. Peizažinio tipo parkas laikomas bene gražiausiu visame Kėdainių rajone. Žinoma, jog XIX a. II p. parką suprojektavo dvarininkas – architektas Antanas Zaleskis. Prie projektavimo darbų prisidėjo ir žymus Rygos sodininkas G. Kupahaltas atgabendamas retesnius augalus. Dėl šių priežasčių  šiandien Terespolio dvaro parkas laikomas vienu turtingiausių dendrologiniu požiūriu dvarų parkų Lietuvoje.

Terespolio dvaro parko fragmentas

Į dvaro komplekso teritoriją patenka ir kapinės, kuriose palaidoti Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos kariai. Jiems pastatytas memorialas. Įdomus šis dvaras savo architektūra bei sudėtiniu tūriu. Kiek neįprasta ir stogo danga: pietvakarinėje pastato dalyje stogo forma keturšlaitė mansardinė, šiaurės rytuose – dvišlaitė, o bokštelio pusvalminė (pusiau laužtos formos).

Terespolio dvaro stogo fragmentas

Terespolio dvare šiuo metu įkurdinti butai, kuriuose gyvena žmonės, todėl kitų dvaro teritorijoje esančių pastatų nuodugniau netyrinėjome ir nefiksavome. Reikia pasakyti, jog šiuos dvaro rūmus nėra tikslinga lankyti skiriant atskirą vizitą, kadangi pats kompleksas nėra itin įspūdingas ir didelis. Bet kokiu atveju siūlytume Terespolio dvarą įtraukti į savo kelionės maršrutą, lankant kitus Kėdainių rajone esančius objektus.

NUORODOS:

Žemėlapis
Daugiau nuotraukų

Kultūros paveldo departamento svetainė
Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centras
Miestai.net

 

Reklama
Įrašas paskelbtas temoje Kauno aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: Terespolio dvaras « Grumlino palėpė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s