Baisogalos dvaras

Aplankė Aurimas ir Simona 2015 05

Baisogalos dvaro rūmai

Baisogalos, arba kitaip Komarų dvaras – vienas geriausiai išsilaikiusių dvaro ansamblių Lietuvoje. Rūmų ansamblis, kartu su kitais dvaro teritorijoje esančiais pastatais laikomas vertingu klasicizmo ir istorizmo architektūros pavyzdžiu, kurio atsiradimo istorija siejama su XIX a. pab. – XXa. pr.

Baisogalos dvaro rūmai XIX a. N. Ordos piešinys

Baisogalos dvarą 1830 m. įsigijus Napoleono armijos pulkininkui Juozapui Komarui, prasidėjo didieji rūmų pertvarkymo darbai, todėl rūmai su kitais pastatais bei parku buvo nuolat tobulinami. Mirus J. Komarui dvare apsigyveno jo sūnus Vladislavas, kurio dėka dvaro ūkis tapo pavyzdiniu Lietuvoje: sutvarkyti ne tik dirbami laukai, bet ir įvestas drenažas, įrengtas kumetynas, pastatyta ledainė, vėjo malūnas, įveistas parkas. Po Vladislavo mirties 1896 m. dvaro valdymą perėmė jo sūnus (taip pat Vladislavas), kuris įvedė daug modernių ūkininkavimo naujovių (spirito varykla). 1940 m. dvaras tarybų valdžios buvo nacionalizuotas, jame buvo įkurtas tarybinis ūkis. II Pasaulinio karo metais rūmų patalpose veikė karo ligoninė. Karui pasibaigus buvo įkurta Baisogalos mokykla, o 1948 m. įkurta Gyvulininkystės bandymų stotis ir eksperimentinis ūkis, vėliau iš Vilniaus atkeltas Lietuvos gyvulininkystės ir veterinarijos mokslinio tyrimo institutas. Ratinėje – arklidėse buvo įrengtas vaikų darželis, vėliau instituto bibliotekos knygų saugykla.

Dvaro rūmų pagrindinis fasadas

Baisogalos rūmų kompleksą sudaro devyniolika elementų, kurie formuoja bendrą dvaro teritorijos vaizdą. Be centrinių rūmų, ne mažiau įdomūs arklidės su ratine, kumetyno, oranžerijos pastatai bei vėjo malūno ir šulinio statiniai. Pastatų ansambliui būdingos tuo metu Lietuvoje vyravusios istorizmo atmainos, todėl centriniuose rūmuose pastebimi ryškūs rusų ampyro bruožai bei secesijos stiliui artimi dekoro elementai.

Dvaro rūmų galinis fasadas

Netoli centrinių rūmų – įrengtas svirnas su virtuve ir dvaro sodybos šulinys. Aštuoniakampio plano šulinio pastatas, nežymiai siaurėjantis į viršų, pasižymi ornamentų gausa.

Baisogalos dvaro svirnas ir šulinys

Istorizmo architektūros atmainų matyti ir kituose dvaro ansamblio pastatuose: kumetynui būdingi neogotikos elementai. Dabar šiame pastate įrengti gyvenamieji butai.

Baisogalos dvaro kumetynas

Įdomus ir kiek neįprastas, klasicizmo stilių išlaikantis – arklidžių pastatas, virš kurio stogo įkomponuotas bokštas su laikrodžiu. Arklidžių pastate taip pat išlikusi ratinės patalpa, kuri buvo skirta įvairiems vežimams, rogėms bei pakinktams laikyti.

Baisogalos dvaro arklidės su ratine

Šalia arklidžių stovi oranžerijos pastatas. Spėjama, jog jame buvo įrengtas žiemos sodas, skirtas įvairių rūšių augalams auginti.

Baisogalos dvaro oranžerija

Baisogalos rūmų parkas užveistas XIX a. (12 hektarų), tituluojamas vienu gražiausiu Lietuvoje. Ir iš tiesų, malonu vaikščioti parko takais, vingiuojančiomis alėjomis. Pastaruosius elementus pagyvina parko teritorijoje esantys tvenkiniai. Lankytojų dėmesį traukia vėjo malūnas, kuris yra vienas iš įdomesnių parko teritorijoje esančių ūkinių pastatų. Jo mūro sienos puošybos elementuose galima matyti įvairių pseudostilių: gotikinio, renesansinio, klasicistinio.

Baisogalos dvaro vėjo malūnas

Šiuo metu dvaro rūmuose įsikūręs Gyvulininkystės technologijos institutas, kuriame rengiamos tarptautinės konferencijos, simpoziumai, įvairūs koncertai bei įvairios meno parodos.

NUORODOS:

Žemėlapis
Daugiau nuotraukų

niekonaujo.lt
Wikipedia
Kultūros paveldo departamento svetainė
7seasons.lt
archyvai.lt
Architektūros ir urbanistikos tyrimų centras

 

 

Įrašas paskelbtas temoje Šiaulių aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: Baisogalos dvaras « Grumlino palėpė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s