Raudondvario dvaras

Grumlinai: pirmą kartą aplankėme su citrofanais 2005-10-08 pasivažinėdami Panemuniais gražią saulėtą rudens dieną. Kadangi tuo metu aš dar nesidomėjau dvarais kaip dvarais, tai ir fotkinau daugiau išvykos dalyvius nei dvaro pastatus. tačiau kažkiek kadrų pavyko atrinkti, galbūt jie turi kažkokią istorinę reikšmę. Mums pavyko apsilankyti viduje, nusileidžiant į rūsį, kur buvo kažkokia ekspozicija, ir paikelti į bokšta, kur pro langus galėjome pasigrožėti rudeniniais peizažais.
2015-07-18 su brangiausiąja apsilankėme dar kartą puikią vasaros dieną ir šįkart viską apfotkinau žymiai detaliau. Deja, buvo šeštadienis, todėl parkas buvo pilnas lankytojų ir fotkių visiškai be žmonių nsigavo.


IMG_0005
2005-10-08: Raudondvario dvaro rūmai iš V pusės

Daugiau 2005-10-08 vizito nuotraukų yra Flickr galerijoje


IMGP1844
Daugiau 2015-07-18 vizito nuotraukų yra Flickr galerijoje


Iš dvaro išlikę rūmai, oranžerija, arklidės su karietine, dvi oficinos, dveji svirnai ir prievaizdo namas.


Wikipedijos:
1615 m. rugsėjo 2 dieną Kauno vėliavininkas Jonas Dziavialtauskas laiške LDK dvarionui Mykolui Kiškai užsimena apie pilį. 1652 m. dvarą iš Jono Eustachijaus Kosakovskio įsigijo J. Radvila. Pasakojama, kad pilies pamatus padėti įsakiusi pati Barbora Radvilaitė. 1662 m. iš Radvilų jį įsigijo Vorlovskiai, XVIII a. 2-ojoje pusėje Zabielos, o 1819 m. dvarą įsigijo Tiškevičiai, kurie suremontavo dvaro rūmus, pastatydino papildomų pastatų (oranžeriją, svirnus, arklides ir kt.), įrengė parką.
1831 m. sukilimo metu rūmai apdegė, todėl 1832–1840 m. Tiškevičiai juos atstatė ir šiek tiek rekonstravo, buvo pertvarkyti ir papildomai pastatyti kiti mūriniai dvaro pastatai: oranžerija (1837–1839 m.), pietinės oficinos antrasis aukštas (1839 m.), šiaurinė oficina (1840 m.), XIX a. viduryje – arklidės ir ratinė. Po 1855 m. rekonstrukcijos jie tapo dar puošnesni ir įgijo neogotikos bruožų. Darbams vadovavo Cezaris Anikinis. Valdant Tiškevičiams (iki 1915 m.) dvaras garsėjo kaip kultūros ir meno centras. Rūmuose buvo dailės galerija, biblioteka (apie 10–20 tūkst. knygų ir rankraščių, siekiančių XVI–XVII amžių).
I pasaulinio karo metais dvaro rūmuose buvo įsikūrusi vokiečių Oberosto valdybos būstinė. 1927–1942 m. rūmuose Lietuvos moterų globos komitetas įsteigė vaikų namus. 1944 m. besitraukdami vokiečiai sunaikino rūmus ir oranžeriją, juos sudegino.
1958 m. dvare įsikūrė Lietuvos žemės ūkio mechanizacijos ir elektrifikacijos institutas. 1959–1973 m. pagal architektų S. Čerškutės ir V. Jurkšto projektą pilies dvaro ansamblis buvo atstatytas, paryškinti renesanso bruožai. Dabar rūmai priklauso Žemės ūkio institutui (nuo 1996 m. institutas priklauso LŽŪU). 1994 m. dvaro rūmuose įrengta Raudondvario ir grafų Tiškevičių istorijos ekspozicija, taip pat ekspozicija kompozitoriaus J. Naujalio atminimui, o 2002 m. sausio 1 d. jo garbei čia atidarytas memorialinis muziejus. Atkurta grafų dvaro vėliava. 2008 m. dvaro ansambliui suteiktas kultūros paminklo statusas.


Aprašymas:
Lietuvos dvarų duomenų bazėje
Wikipedijoje
miestai.net
Raudondvario dvaras

Dvaro apylinkės maps.lt 2012m.
Raudondvaris


Įvertinimas: verta atvažiuoti ir apžiūrėti.

Įrašas paskelbtas temoje Kauno aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: Raudondvario dvaras « Grumlino palėpė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s