Paežerių dvaras

Grumlinai: aplankėme su kolegomis citrofanais 2013-06-22 bevažuodami švęsti Citrojoninių’2013 gražią saulėtą dieną. Atvažiavus paaiškėjo, kad dvaras gana intensyviai renovuojamas, oficinoje yra muziejukas, kurį aplankėme. Patys rūmai buvo uždaryti – vyko remontas.


IMGP7218
Paežerių dvaro rūmai iš P pusės

Daugiau nuotraukų yra Flickr galerijoje


Iš dvaro išlikę rūmai ir nemažai ūkinių pastatų. Į šiaurę nuo rūmų yra ežeras su gražiu vaizdu.


KPD:
Paežeriai nuo XV a. vid. priklausė Glinskiams, o XVII a. vid. – Zabieloms. 1750 m. Paežerių dvaras atiteko Simonui Zabielai (1750 – 1824), kuris pasikvietė Vilniaus universiteto profesorių ir klasicizmo architektūros pradininką Lietuvoje Martyną Knakfusą. Martynas Knakfusas, bijodamas carizmo represijų, apsigyveno Paežeriuose po 1794 m. sukilimo ir Prancūzijos karaliaus Liudviko XVI stiliumi suprojektavo Paežerių dvaro rūmus bei kaip spėjama, dvaro sodybos ansamblį. Manoma, kad Paežeriai buvo paskutinis jo projektas.
Simonas Zabiela pastatė iki mūsų dienų išlikusius Paežerių dvaro rūmus ir kitus ansamblio statinius.
XIX a. Paežeriai pereina dvarininkų Gavronskių nuosavybėn. Zigmantas Gauronskis, Veisiejų, Aštriosios Kirsnos ir Paežerių dvaro savininkas susigiminiavo su Mykolo Kleopo Oginskio, polonezo ,,Atsisveikinimas su Tėvyne“ autoriaus anūke Natalija Oginskyte. Pasak amžininkų, rūmus puošė garsių flamandų dailininkų paveikslai, puikūs Liudviko XVI epochos baldai.
Paskutiniojo Gavronskio Vladimiro našlė Ona Kamaraitė Antrojo pasaulinio karo išvakarėse Paežerių dvarą pardavė bankininkui, Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarui Jonui Vailokaičiui, kuris prasidėjus sovietinei okupacijai 1940 m. pasitraukė į užsienį.
Rūmai ir jo pastatai išgyveno abu pasaulinius karus, tik buvo išgrobstyti paveikslai, baldai. Antrojo pasaulinio karo metais rūmuose įsikūrė žemės ūkio mokykla, kurią išvaikius, čia vasaros rezidenciją įsirengė vokiečių okupacinės kariuomenės generalinis komisaras Lietuvoje Adrianas fon Rentelnas.
Pokario metais Paežerių dvare veikė Vilkaviškio tarybinio ūkio centras, 1952 – 1994 m. dvaras priklausė Melioracijos statybos valdybai, kuri rūpinosi ir prižiūrėjo dvarą, restauravo rūmų elementus, tvarkė tvenkinius ir želdinius.
1995 m. dvaro rūmai atiteko Lietuvos nacionaliniam muziejui. Nuo 2004 m. Paežerių dvaro rūmuose įsikūrė Suvalkijos (Sūduvos) regioninis kultūros centras. O rūmų pirmajame aukšte ir oficinoje nuo 1997 m. veikia Vilkaviškio krašto muziejus.


Aprašymas:
Kultūros vertybių registre
Wikipedijoje
KPD
miestai.net

Dvaro apylinkės maps.lt 2012m.
Paezeriai


Įvertinimas: verta atvažiuoti ir apžiūrėti.

Reklama
Įrašas paskelbtas temoje Marijampolės aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: Paežerių dvaras « Grumlino palėpė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s