Gelgaudiškio dvaras

Aplankė Aurimas ir Simona 2014 04

Gelgaudiškio dvaro rūmai

Gelgaudiškio dvaro rūmaiKairiajame Nemuno krante, netoli Šakių įsikūręs Gelgaudiškio miestelis, o jame stovi nuostabaus grožio Gelgaudiškio dvaras.

Wikipedia:
Dvaro rūmai pastatyti Gustavo Koidelio iniciatyva 1842-1846 metais. XIX a. viduryje Koideliai pardavė Gelgaudiškį ir išvyko į Drezdeną, nes Rusijos valdžia 1887 m. uždraudė svetimtaučiams valstybės pakraščiuose turėti dvarų. XX a. pradžioje dvarą įsigijo Medardas Komaras ir jį rekonstravo.
Po pirmojo pasaulio karo dvare buvo įkurta vienuolių šaričių globojama vaikų prieglauda (apie 80 globotinių), veikusi iki 1941 m. Antrojo pasaulinio karo metais dvare buvo įsikūręs štabas, vėliau karo ligoninė. Sovietmečiu įkurdinti vaikų namai, o 1966 m. – pagalbinė internatinė mokykla.

Pietinio fasado portikas


Galinėje rūmų pusėje aptinkame architektūriškai įdomias ir niekur kitur nematytas kolonas. Jos tarsi “pakabintos ant oro“ ir iš pirmo žvilgsnio atrodo kiek neįprastai. Bet įsižiūrėjus jos čia labai tinka – suteikia gracijos, lengvumo pojūtį.

Kolonada, vedanti link Nemuno


Metalinės dekoracijos


Dvaras visai neseniai buvo renovuotas, todėl atrodo nepriekaištingai. Apsilankymo metu aplinka vis dar buvo tvarkoma, greičiausiai bus grindžiami takai, vykdomi apželdinimo darbai, sodinami gėlynai. Jau dabar pietinėje rumų pusėje pasodinta daug tulpių, kurios labai gražiai atrodo pavasarį – daug gražiau įsikomponuoja į dvaro vaizdą, nei Burbiškio dvare, kur tulpės tiesiog susodintos į lysves.

Tulpynai


Taip pat netoli dvaro rūmų yra miško parkas, kuriame yra viena ypatinga vieta – specialiai iškirstos proskynos, kurios susijungia į vieną tašką. Atsistojus viduryje matosi iš 8 pusių sueinantys tiesūs keliai. Teigiama, jog dvarininkai megę medžioti ir norėję matyti proskynas kertančius miško žveris. Pats parkas yra gan sudėtingos struktūros, jis pasižymi gausia biologine įvairove ir yra laikomas vertingiausiu parku suvalkijos regione.

Graži aplinka, rami vieta, jaukumas ir estetika – visa tai lėmė, jog šis dvaras, asmeniškai man – labiausiai patinkantis iš visų lig šiol aplankytų dvarų.
Rekomenduoju vykti pavasarį, kuomet žydi tulpės.

Daugiau nuotraukų
Žemėlapis
Kultūros vertybiu registras

Įrašas paskelbtas temoje Marijampolės aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

1 komentaras

  1. Atgalinis pranešimas: Gelgaudiškio dvaras « Grumlino palėpė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s