Kurėnų II dvaras

Grumlinai: aplankėme 2012-03-04 su klubioku Julium, belaukdami prasidedant Lietuvos Citroen klubo “Citrina“ kasmetinio viusotinio susirinkimo, kurias turėjo įvykti netoli esančioje kaimo turizmo sodyboje.


IMGP3477
Kurėnų II dvaro rūmai iš ŠR pusės

Daugiau nuotraukų yra Flickr galerijoje


Dvaro pastatų išsidėstymo schema
Kurenai II dvaras


Dvaras merdėjantis, išlikusi tik renovuota graži lauko akmenų klėtis, patys rūmai užkalti lentomis. Vieno tvarto griuvėsiai nyksta, iš kito liko tik pamatų akmenys, iš jaujos beliko stūksantis sienos fragmentas.


dvarai.lt:
Sodyba yra Ukmergės rajono Vidiškių seniūnijos Kurėnų II kaime. Objekto architektūrinė, statybinė, eksploatacinė visuma formavosi XIX a.I p. – 20a. I p. Kompleksas užima 12,6 ha plotą, jį sudaro rūmai, klėtis, tvartas, jauja. Taip pat išlikęs parkas su įspūdinga liepų alėja. 1783 m. dvarą Andrius Gintautas Trakų vaivadijos taurininkas už skolas parduoda Jonui Kozakovskiui, Lydos stalininkui ir jo žmonai Pranciškai mergautine pavarde Merfel. XIX a. viduryje Kurėnų dvarą valdė Karolis Kozakovskis (1806-1871) Juozapo Kozakovskio (Ukmergės paprefekto) sūnus. K.Kozakovskis buvo labai apsišvietęs, mėgęs pažangą dvarininkas, ūkiu rūpinosi jo žmona Klementina. Iš šio dvaro kilusi vieno iškiliausių XIX a. pabaigos ir XX a. pradžios Lietuvos atgimimo istorinių asmenybių, tautinio atgimimo žadintojų, lietuviškos spaudos leidėjų – Petro Vileišio žmona Ona Kasakauskaitė (1879-1954). Antrojo pasaulinio karo metais dvaro statiniai smarkiai nukentėjo. Po karo dvare buvo įkurdinta žemės ūkio mechanizacijos mokykla.


Aprašymas:
Lietuvos dvarų duomenų bazėje
dvarai.lt

Dvaro apylinkės maps.lt 2009m.
Kurenai II


Įvertinimas: reikia greit aplankyti ir apžiūrėti, nes gali nebelikti.

Įrašas paskelbtas temoje Vilniaus aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s