Užutrakio dvaras

Grumlinai: aplankėme gražią saulėtą dieną 2011-08-10, tvarkydami reikalus Trakuose ir ištaikę šiek tiek laisvo laiko.
Dalis pastatų jau renovuota, vyksta didžiulis teritorijos tvarkymas, taip kad reiktų ten lankytis kas kelis metus. Gaila, nelabai turėjome laiko, tad neišėjo apsilankyti viduje (berods, 5LT bilietas).


IMGP2835
Užutrakio dvaro rūmai iš ŠR pusės

Daugiau nuotraukų yra Flickr galerijoje

Dvaras kažkiek apnykęs, tačiau rūmai ir dalis ūkinių pastatų dabar rekonstruoti, panašu į dvaro atgimimą.


Wikipedijos:
Užutrakio dvaras apėmė virš 600 ha teritoriją, iš jų 80 ha plotą apėmė sodyba, kurią sudarė ūkinė ir reprezentacinė dalys. Abi dalis atribojo sudėtinga tvenkinių ir želdynų sistema. Ūkinėje dalyje Juozapas Tiškevičiaus (vyresnysis) 1895-1897 m. pastatė medinius ir raudonų plytų mūro architektūros pastatus – karvidę, vežiminę, svirną, spirito gamyklą su sandėliu, kalvę ir kt. Šioje sodybos dalyje taip pat buvo Užutrakio alkakalnis, ant kurio nuo XVIII a. stovėjo unitų cerkvė, kurią Tiškevičiai paverstė dvaro koplyčia. Ūkinę dalį Juozapas Tiškevičius suformavo iš XIX a. gale įsigyto Užutrakio palivarko, o naujosios savo rezidencijos reprezentacinę dalį įrengė pusiasalio, vadinto “Algirdo sala“ tarp Galvės ir Skaisčio (Žydiškių) ežerų, gilumoje ant performuoto ir dalinai supilto Galvės ežero kranto.
Užutrakio rūmus 1898–1901 m. pastatydino grafo Juozapo Tiškevičiaus jauniausias sūnus Juozapas Tiškevičius (Józef Tyszkiewicz), (1868-1917), kuris po tėvo mirties 1897 m. paveldėjo Užutrakio dvaro sodybą. Jis buvo pirmasis Užutrakio ordinatorius. Tai pagal lenkų architekto Juzefo Huso projektą statyti istoristiniai, turintys neorenesanso ir neoklasicizmo bruožų rūmai. Interjerai buvo dekoruoti ankstyvuoju prancūzų klasicizmo – Liudviko XVI stiliumi. Rūmus supo didelis parkas, kuris buvo buvo sumanytas kaip vandens parkas, kuriame įrengta sudėtinga, daugiau nei 20 dekoratyvių tarpusavyje ir su didžiaisiais Galvės bei Skaisčio (Žydiškių) ežerais sujungta tvenkinių sistema. Parką suprojektavo Eduardas Andrė. XIX a. pabaigos peizažinis Užutrakio parkas buvo įkurtas sename pušų, eglių ir ąžuolų miške.
Šalia rūmų buvo įrengti puošnūs, reguliaraus plano prancūziški parteriai, dekoruoti marmurinėmis Dianos, Floros (abi skulptūros atkurtos 2008 m., skulptoriai Nerijus Kavaliauskas ir Rūta Glinskytė – Kavaliauskienė) ir Ariadnės (visos skulptūros XVII a. pab. – XVIII a. pr. prancūzų skulptoriaus Antuano Koisevokso skulptūrų kopijos) bei Bacho skulptūromis, metų laikų personifikacijų biustais (Rudens personifikacijos biustas atkurtas 2007-01-26, skulptorius Nerijus Kavaliauskas) ir urnomis, geometriniais gėlynais. Angliškojoje – peizažinio parko dalyje buvo tyvuliavo dekoratyvieji tvenkiniais, parko kalvos buvo dekoruotos dirbtinėmis uolomis, siauriausioje parko dalyje buvo įrengta grota. Pusiasalio gale, priešais Galvės ir Skaisčio (Žydiškių) ežerų santaką įrengta ant aukščiausios kalvos, vadintos „Gilioji“, įrengta apžvalgos aikštelė, o jos papėdėje -Mergelės Marijos su kūdikiu skulptūra (atkurta 2007-11-10, skulptorė Rūta Glinskytė – Kavaliauskienė). Šiuo metu Užutrakio parke auga daug vietinių ir introdukuotų medžių ir krūmų rūšių. Užutrakio ordinacija paveldėjo Juozapo Tiškevičiaus vyriausiasis sūnus Andrius Tiškevičius (Andrzej Tyszkiewicz) (1899-1977), kuris iki 1940 metų buvo antruoju ir paskutiniu Užutrakio ordinatoriumi.


Aprašymas:
Wikipedijoje
Lietuvos dvarų duomenų bazėje
miestai.net
Mūsų pavelde

Dvaro apylinkės maps.lt 2009m.
uztrakis


Įvertinimas: verta aplankyti ir apžiūrėti.

Įrašas paskelbtas temoje Vilniaus aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

2 komentarai

  1. Atgalinis pranešimas: Dvarinėjimo naujienos « Grumlino palėpė

  2. Regina sakė:

    Nuostabi vieta, su nuostabia aura, kad sumanymai istoriku ir dvaro saugotoju issipildytu, butinai aplankykite.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s