Šilutės (Šojaus) dvaras

Grumlinai: aplankėme gražią saulėtą dieną 2011-06-04, sukdami ratuką po Šilutės rajono dvarus.


Rūmai iš Š pusės
Šilutės dvaro rūmai iš Š pusės

Daugiau nuotraukų yra Flickr galerijoje


2016-08-20 su giminėmis aplankėme pačius dvaro rūmus, kur dabar įrengtas muziejus. Nieko labai autentiško nėra, bet pagaliau dvaro rūmai apžiūrėti ir apfotkinti. Patalpų pavadinimai įvardinti mano paties, nes info nėra.

IMGP8978 Stitch

Fotoįspūdžiai Flickr galerijoje.


Kadangi heritage.lt kažkur pametė dvaro schemą, teko susidaryti ją pačiam:
Šilutės dvaro schema

Dvaras kažkiek apnykęs, tačiau rūmai iš dalies rekonstruoti, juose yra informacinis centras ir muziejus (neaplankiau dėl laiko stokos, bet reikės prie progos), gyvenamieji pastatai prižiūrėti, buvęs svirnas nugriautas ir jo vietoje pastatytas gan gražus namss, medinis klojimas griūna.


Wikipedijos:
Šilutės dvaro istorija prasidėjo 1772 m. Prūsijoje vykdant administracines reformas, kurių metu Klaipėdos valsčius buvo išskaidytas į mažesnius – Sendvario, Klemiškės, Priekulės, Tusnės ir Šilutės. Tuo pačius metu įkurtas ir Šilutės dvaras kaip valstybinis domenų dvaras, kuris turėjo valdyti ir administruoti išskaidytus mažesniuosius valsčius.
Nuo 1774 m. valstybinis dvaras pradėtas nuomoti, tikintis gauti didesnių ir papildomų pajamų. Nuomos konkursą laimėjęs asmuo tapdavo ne tik generaliniu dvaro nuomininku, bet ir valsčiaus valdytoju – amtmanu, ant jo pečių guldavo dvaro ir viso valsčiaus reikalai: mokesčių, duoklių apskaitų vedimas, laisvųjų valstiečių bei pavaldinių civilinių bylų kuravimas ir t. t. Pirmuoju Šilutės dvaro amtmanu tapo Jakobas Miuleris, kurį 1774 m. pakeitė Gotfridas Šperberis. 1730 m. šias pareigas perėmė Frydrichas Kerneris. Ši giminė dvarą ir valsčių valdė 150 metų.
1752 m. Kernerio valdas perėmė jo anūkas Christofas Friedrichas Radke, 1761–1785 m. jį pakeitė brolis Evaldas Radke. Šios dinastijos valdymo metais dvaro žemės išsiplėtė nuo keliasdešimties iki kelių šimtų hektarų. Nuo 1785 m. dvarą valdė našlės Charlottes Radkes antrasis vyras Carlas Heinrichas Beyeras, kuris dvaro nuomą 1804 m. perdavė posūniui Franzui Wilhelmui Radkei, o šis Šilutės valstybinį dvarą už beveik 37 tūkstančius talerių įsigijo kaip visišką nuosavybę.
1808–1818 m. vykdant valstybinius pertvarkymus, pasikeitė ir Šilutės dvaro situacija. Iš Rusnės ir Šilutės valsčių buvo sudarytas Šilutės valsčius, kurio centras buvo pačioje Šilutėje. Apskritims valdyti pradėti skirti valstybės pareigūnai – apskrities viršininkai, pakeitę amtmanus. Valstybiniai dvarai tapo nebereikalingi, todėl juos buvo nuspręsta išparduoti. Pasikeitė ne tik dvaro padėtis, bet jis ir vadinti pradėtas kitaip – iš karališko arba valstybinio dvaro tapo kilminguoju (šis titulas liko iki XX a. 2-ojo dešimtmečio).
Septynmečio karo metu Šilutės dvaras rusų buvęs sudegintas ir vėl iš naujo atstatytas. 1819 m. naujasis dvaro šeimininkas Francas Vilhelmas Radkė pradėjo statyti naujus dvaro rūmus, išlikusius iki šių dienų, kiti pastatai buvo mediniai. Tuo laikotarpiu dvaras buvo vienas didžiausių visame regione. Didesnis buvo tik Tilžės apskričiai priklausęs Šilininkų dvaras. Paskutinysis Šilutės dvaro savininkas – Eduardas Radke -, dvarą paveldėjo dar būdamas nepilnametis. Būdamas silpnos sveikatos, neturėdamas patirties bei noro, dvaro ir ūkio reikalais nesirūpino. Dvaras pamažu skurdo, paskendo skolose, tad Eduardas Radke dvarą nusprendė parduoti.
1889 m. už beveik 540 tūkstančius markių senąjį Šilutės dvarą įsigijo Hugo Šojus. Jis sutvarkė dvarvietę, išplėtė rūmus, pastatė naujus mūrinius (išskyrus daržinę) pagalbinius bei ūkinius pastatus. Į pietus nuo rūmų pasodino parką, įrengė keturis tvenkinius, užveisė sodą.


Dvaras 1952m.
silute-1952


Aprašymas:
Lietuvos dvarų duomenų bazėje
Wikipedijoje
miestai.net
Mūsų pavelde


Dvaro apylinkės maps.lt 2009m.
silute


Įvertinimas: verta aplankyti ir pasivaikščioti. Būtinai reikės apžiūrėti muziejų.

Reklama
Įrašas paskelbtas temoje Klaipėdos aps. ir pažymėtas .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

7 komentarai

  1. Atgalinis pranešimas: Tretieji 10 dvarų | Po Lietuvos dvarus besižvalgant

  2. Atgalinis pranešimas: Šiek tiek dvarinėjimo naujienų | Po Lietuvos dvarus besižvalgant

  3. Roza Šikšnienė sakė:

    H.Šojaus dvarą Šilutėje tikrai verta aplankyti ir informaciniame centre(kuris yra rūmų restauruotoje dalyje) paprašyti trumpos ekskursijos (kaina 1Lt)

  4. Atgalinis pranešimas: Liepos 25 istorinis įvykis ir trumpas komentaras « Grumlino palėpė

  5. Atgalinis pranešimas: Papildytas Šilutės (Šojaus) dvaro aprašymas | Po Lietuvos dvarus besižvalgant

  6. Atgalinis pranešimas: Aplankytas Šilutės (Šojaus) dvaras « Grumlino palėpė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s